Avaleht Uudised „Ei ole haridust ilma liikumishariduseta“

„Ei ole haridust ilma liikumishariduseta“

Tartu Ülikooli nooremteadurist sai Euroopa Liikumisõpetuse Assotsiatsiooni juhatuse liige.

16.–19. novembril 2023 toimus Euroopa Liikumisõpetuse Assotsiatsiooni (European Physical Education Association, EUPEA) 34. foorum.

Seekordne foorum oli Eesti jaoks iseäranis oluline, kuna assotsiatsiooni uude juhatusse valiti eestlane Hasso Paap. Hasso on Tartu ülikooli sporditeaduste ja füsioteraapia instituudi nooremteadur ja doktorant ning tegutseb Tartu rahvusvahelise kooli liikumisõpetuse õpetajana. Hasso esindab juhatuses ühtlasi kogu Põhja regiooni, kuhu kuuluvad ka Soome, Läti, Leedu, Rootsi, Taani, Norra ja Island.

EUPEA on katuseorganisatsioon, mille eesmärk on kõneleda Euroopas kõrgeimal tasandil liikumisõpetuse kui haridusliku õppeaine eest. Organisatsioon koondab liikumisõpetuse õpetajate riiklikke organisatsioone ja ülikoole kõikjalt Euroopast ning selle lipulauseks on „Ei ole haridust ilma liikumishariduseta.“

Järjekorras juba 34. EUPEA foorumi keskne teema oli testimine liikumisõpetuses. Võimalused, muutused ja ohud, mis kaasnevad standardiseeritud testimise, mõõtmise ja hindamise ümberkujundamisel nn tähenduslikuks testimiseks, tekitasid osalejate seas hulganisti diskussioone. Need arutelud on tuttavad ka Eestist, kus on värskelt vastu võetud liikumisõpetuse uus ainekava. Foorumil sõnastati liikumisõpetuse peamine eesmärk: toetada tervikliku inimese ja aktiivse eluviisi kujunemist liikumishariduse ja sisemise motivatsiooni kaudu. Samuti tutvustati foorumil erinevaid võimalusi ja digitaalseid lahendusi õpilaste liikumisoskuste (nt MOBAK) paremaks kaardistamiseks.

Eesti esindajad koos EUPEA aupresidendi Rose-Marie Repondiga (Šveits), eelmise presidendi Claude Scheueriga (Luksemburg) ja uue presidendi Petr Vlcekiga (Tšehhi).

Seekord oli Euroopa liikumisõpetuse teemadel kaasa mõtlemas ja arutlemas ajalooliselt suur Eesti esindus, kes ühtlasi oli toeks Hassole juhatusse kandideerimisel. Lisaks Hassole osalesid Maret Pihu (Tartu ülikool), Sigrid Tilk (Muraste kool), Karin Vassil (Kostivere kool), Maarja Pärna (Mustamäe riigigümnaasium).

EUPEA uus juhatus järgnevaks kolmeks aastaks.

Aastast 2016 on Tartu ülikooli sporditeaduste ja füsioteraapia instituut EUPEA liige. 1990ndatel aastatel kuulus organisatsiooni Eesti kehalise kasvatuse liit ja Eesti esindaja oli Tartu ülikooli professor Toivo Jürimäe.

Edu ja jaksu Hassole põneval teekonnal!

Rohkem infot:  EUPEA – https://eupea.com/events/

MOBAK – https://mobak.info/en/mobak/

Liitu uudiskirjaga

Kodulehe uuendamisel, õppematerjalide lisandumisel või muu liikumisõpetusega seotud info jagamiseks saadame aeg ajalt infokirju. Kui sa soovid neid saada, sisesta palun enda kontakt.

Liikumisõpetuse arendus- ja rakendustegevused toimuvad koostöös Haridus- ja teadusministeeriumi ja Liikuma Kutsuva Kooli tegevustega. Aastatel 2020-2023 toimuvad  arendus- ja rakendustegevused projekti “Kooliõpilaste liikumisaktiivsuse toetamine” toel. Projekti rahastatakse Euroopa Majanduspiirkonna toetuste 2014-2021 programmist “Local Development and Poverty Reduction”, mille kaasrahastajaks on Sotsiaalministeerium ning omafinantseeringu katab Tartu Ülikool.

Koostööpartnerid